Jak przyspieszyć działanie strony internetowej

Na pewno większość z Was wie, że prędkość działania strony odbija się na jej pozycję w wyszukiwarce. Prędkość ładowania strony nie jest czynnikiem decydującym, ale posiada znaczący wpływ na postrzeganie strony internetowej www przez użytkowników i wyszukiwarki. 

Skupimy się na moim ulubionym WordPress’ie. Postaram się w kilku punktach opisać na co zwrócić uwagę, ewentualnie co trzeba poprawić lub dodać aby strona ładowała się naprawdę szybko. Warto poświęcić chwilę na przyspieszenie strony internetowej opartej na WordPress’ie gdyż szybkość strony wpływa na zachowanie wyszukiwarek i użytkowników.

szybkość strony internetowej

Hosting – znajdź szybki i stabilny.

Od pewnego czasu na rynku z naprawdę atrakcyjną ofertą pojawiły się hostingi oparte na dyskach SSD. Z hostingiem SSD jest podobnie jak z dyskami SSD w komputerze, jak już spróbujesz to nie będziesz chciał wrócić do poprzedniej wersji. Większość ofert firm hostingowych daje możliwość przetestowania usług za darmo przez kilka dni. Warto skorzystać z tej opcji załóżcie konto testowe, proponuje zainstalować lub skopiować konkretną stronę internetową WordPress na kilka równych kont i porównać parametry najlepiej poprzez narzędzie Google PageSpeed Insights. Wyniki testów wskażą faworyta.

Po wybraniu szybkiego hostingu warto wziąć się za porządki na stronie internetowej.

Kompresja grafiki na stronie internetowej.

Grafiki zajmują najwięcej czasu podczas ładowania strony. Obecne strony internetowe są bardzo nasycone dużą ilością grafiki. Przed dodaniem zdjęć na stronę warto je obrobić dostosowując wielkość zdjęcia, nie zawsze jest potrzeba aby zdjęcia na stronie były w najwyższej rozdzielczości. Warto również zainstalować na stronie wtyczkę, która będzie odpowiedzialna za kompresję zdjęć. Do kompresji plików graficznych można użyć wtyczki smush.it.

Kompresja za pomocą .htaccess

Warto uruchomić kompresję danych przesyłanych na serwer. Za pomocą pliku .htaccess można uruchomić kompresję gzip.

Wykorzystaj pamięć podręczną przeglądarki.

W większości przypadków wystarczy dodać odrobinę kodu do pliku na serwerze. Tak jak w poprzednim przypadku chodzi tu o plik .httaccess. Użytkownicy WordPressa po zainstalowaniu wtyczki Yoast WordPress SEO mają sprawę ułatwioną, gdyż z poziomu panelu administracyjnego mogą edytować wspomniany plik. Plik .htaccess pełni rolę kontrolą, pozwala nam zarządzać wieloma rzeczami związanymi z naszą witryną i wbrew pozorom nie służy tworzeniu „jedynie” przekierowań ale o tym w osobnym artykule.

Wykorzystaj cache.

Najprostszym i jednocześnie bardzo skutecznym sposobem na skrócenie czasu ładowania strony (i jednocześnie zmniejszenie obciążenia serwera) jest zastosowanie mechanizmu cache. W przypadku WordPressa mamy do wyboru kilka wtyczek, z których najpopularniejszymi są W3 Total Cache i WP Super Cache. Cache’owane mogą być między innymi elementy xhtml czy też obrazy.

Pamiętaj.

Prędkość ładowania strony internetowej jest bardzo ważna. Szybkość ładowania strony internetowej ma duży wpływ na pozycjonowanie strony internetowej. Zawsze możesz sprawdzić jakie wyniki osiąga twoja strona internetowa w teście oferowanym przez Google. Wejdź i sprawdź.